post

​به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خراسان رضوی، ابراهیم نصری مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی همزمان با 26 آذر ‘روز ملی حمل و نقل’ در جمع خبرنگاران به تشریح آخرین وضعیت این حوزه و مشکلات رانندگان پرداخت.

ابراهیم نصری در گفتگو با خبر نگار ایرنا گفت: 32 هزار کیلومتر راه همسنگ در خراسان رضوی وجود دارد و 56 هزار نفر به صورت مستقیم در حوزه امور راهداری و حمل و نقل جاده ای آن مشغول کار هستند. کل سرمایه گذاری صورت گرفت در این حوزه نیز 15هزار و 600 میلیارد تومان است.
وی همچنین به تهیه نقشه ای.جی.آی.اسی از از جاده ها و مشخص نمودن نقاط پرتصادف اشاره و بیان کرد: بر این اساس 147 نقطه پرتصادف در طول 20 هزار و 575 کیلومتر راه بین شهری و روستایی خراسان رضوی مشخص و برای 60 نقطه اولویت اصلاح در نظر گرفته شد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی افزود: امسال اصلاح کامل 21 نقطه در دست اقدام است و تاکنون 11 نقطه بطور کامل رفع نقص شده اند. بقیه نقاط نیز تا آخر سال به شرط دریافت بودجه اصلاح می شوند

نوسازی ناوگان حمل و نقل
وی همچنین به افزایش سه برابری هزینه های نگهداری و تامین ایمنی راهها اشاره و بیان کرد: 85 درصد بودجه استانی و 33 درصد اعتبارات ملی راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی امسال تاکنون تخصیص پیدا کرده یعنی تاکنون 173 میلیارد تومان بودجه دریافت شده است.
نصری عمر ناوگان حمل و نقل مسافر و باری خراسان رضوی را به ترتیب 12 و 18.4 سال اعلام و بیان کرد: جوان بودن این ناوگان در افزایش بازده و کاهش تصادفات نقش بسیار زیادی دارد لذا طی هشت ماه گذشته 568 دستگاه ناوگان سواری، اتوبوس و باری حمل و نقل جاده ای در سطح این استان نوسازی شد. این رقم پارسال 976 دستگاه بود.

* کاهش هشت درصدی تصادفات جاده ای
وی در ادامه به کاهش تصادفات جاده ای ظرف سالهای اخیر اشاره و بیان کرد: تداوم این روند کاهشی از سال 1395 همچنان ادامه دارد بطوری که طی هشت ماه گذشته امسال شمار گشته شدگان در تصادفات جاده ای خراسان رضوی در مقایسه با مدت مشابه پارسال هشت درصد کمتر شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی به افزایش 11 و 18 درصدی صادرات و ترانزیت ورودی کالا از پایانه های مرزی استان نیز اشاره و بیان کرد: طی همین مدت واردات و ترنزیت خروجی خراسان نیز به ترتیب 21 و 26 درصد کمتر شد.
وی به افزایش چهار درصدی حجم حمل بار داخلی در استان هم اشاره و بیان کرد: 20 هزار و 138 تن بار در این مدت در سطح خراسان رضوی با فعالیت پنج هزار و 300 ناوگان حمل بار جا به جا شده است.

* ناوگان باری بیشتر از تقاضا
نصری همچنین گفت: هم اکنون تعداد ناوگان باری موجود در خراسان رضوی 40 درصد بیشتر تقاضای حمل بار استان است. همین موضوع علاوه بر مشکلاتی که رانندگان بابت گرانی لوازم یدکی و مطالبات صنفی دارند، بر تنگناهای این صنف افزوده است.
وی افزود: برای رفع مشکلات این صنف طی سه ماه اخیر 15 هزار حلقه لاستیک با نرخ ارز 42 هزار ریالی تامین و بین رانندگان در توزیع شده اما باید توجه داشت که نیاز ماهانه خراسان رضوی 22 هزار حلقه لاستیک است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی ادامه داد: یکی از خواسته های رانندگان محاسبه نرخ کرایه حمل بار بر اساس تن کیلومتر است که مقرر شد از ابتدای دی ماه جاری این موضوع اجرایی شود. بر این اساس حدود سه هزار مسیر در خراسان رضوی باید برای هشت نوع وسیله نقلیه و هشت نوع بار نرخگذاری شود.

* تعطیلی شرکتهای متخلف
وی در ادامه گفت: امسال تاکنون به تخلفات 210 شرکت حمل و نقل در خراسان رضوی رسیدگی و علاوه بر جریمه و تذکر منجر به تعطیلی 18 شرکت متخلف شد. عمده تخلفات این شرکتها پرداخت کمیسیون رانندگان و حمل بار اضافی بوده است.
نصری افزود: این در حالی است که پارسال به تخلفات 82 شرکت رسیدگی شد و تنها چهار شرکت تعطیل شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *